خبرها


بهره برداري از ۴۱ طرح توليدي و كشاورزي در هفته دولت

رييس سازمان جهاد كشاورزي استان هرمزگان از افتتاح 41 طرح بزرگ كشاورزي و توليدي همزمان با هفته دولت در اين استان خبر داد.  محمد نصوري گفت: اين طرحها در زمينه هاي مختلف كشاورزي اعم از آب و خاك، صنايع كشاورزي، باغباني، زراعت و دامپروري مي باشد كه با اعتبار 39 ميليارد ريال و اشتغالزايي 300نفر در مناطق مختلف استان اجرا شده و همزمان با هفته دولت به بهره برداري خواهند رسيد .
 وي عمده ترين طرحهاي توليدي را در زير بخش آب و خاك با 19 پروژه و اعتبار بالغ بر 15ميليارد ريال و زير بخش امور دام با 17 طرح و اعتبار 14ميليارد ريال عنوان كرد و گفت: دو واحد صنايع تبديلي و بسته بندي خرما از جمله طرحهاي صنايع كشاورزي بوده كه در هفته دولت در شهرستان هاي بندرعباس و بندر خمير با مجموع اعتبار حدود 10 ميليارد ريال به بهره برداري مي رسند. نصوري خاطر نشان كرد: بيشترين طرحهاي دامپروري كه به بهره برداري خواهند رسيد ، طرحهايي در زمينه پرواربندي گوساله، گاوداري شيري و مرغداري است كه بخش عمده اي از آن به شهرستان بندرلنگه اختصاص دارد كه در اين راستا 9 طرح پرواربندي گوساله در اين شهرستان با هزينه 5 ميليارد ريال به بهره برداري خواهد رسيد. رييس سازمان جهاد كشاورزي تاكيد كرد: اجراي طرحهاي دام و دامپروري با توجه به فراهم بودن زمينه اين طرحها در اين منطقه موجب توسعه و پرورش دام بصورت صنعتي خواهد شد و دامپروري اين منطقه كه در حال حاضر بصورت سنتي است با سرعت بيشتري به طرف صنعتي شدن و ارتقاء سطح كيفي و كمي توليدات و فراورده هاي دامي حركت خواهد كرد. وي افزود: اين طرحها جمعا توان پروار يكهزار راس گوساله در سال را دارا مي باشند كه اين امر اشتغال 30 نفر را بطور مستقيم در بر داشته و سالانه بيش از  165 تن گوشت قرمز از اين واحدها توليد و به بازار مصرف عرضه مي شود. نصوري با اشاره به افتتاح سه طرح باغباني در زمينه احداث باغ ميوه هاي گرمسيري و نخلستان با نهال يارانه ، خاطر نشان كرد: با استمرار اينگونه فعاليتها و نظارت دقيق بر احداث  باغات و نخلستانها از محل اين طرح در سالهاي آتي مي توان شاهد باغات مكانيزه ، اصولي و يكدست باشيم كه اين خود در كاهش  هزينه هاي توليد و افزايش عملكرد سهم بسزايي خواهد

 داشت. رييس سازمان جهاد كشاورزي استان  با اشاره به  برنامه هاي اين سازمان در بهبود  عملكرد توليدات كشاورزي خاطرنشان كرد: اگرچه اين استان با مشكل و معضل بزرگي به نام خشكسالي دست به گريبان است اما با ياري خداوند و تلاش بهره برداران و كشاورزان عزيز ، روند توليد همچنان ادامه دارد.
 وي يادآور شد : به لحاظ شرایط آب و هوایی این استان از پتانسیلها و ظرفیتهای خاصی در بخش کشاورزی ، دامپروری و شیلات برخوردار است از جمله اين قابلیتها، توسعه کشت مرکبات و نخیلات است كه استان در تولید محصولاتی مانند لیمو ترش و خرما از جایگاه بسیار خاصی در کشور برخوردار می باشد. وي تاكيد كرد: طرح حذف و جايگزيني نخيلات فرسوده با ارقام مناسب و تجاري خرما و نيز توسعه باغات ميوه هاي گرمسيري با ارقام تجاري و بازارپسند و مقاوم به كم آبي و شوري از جمله برنامه هاي در دست اجراي اين سازمان است كه در آينده اي نزديك نقش مهمي در روند توليد اين استان خواهد داشت.
 نصوري توسعه و تقويت صنايع تبديلي و تكميلي به عنوان يك برنامه اصلي و مهم در تكميل زنجيره توليد و حمايت از كشاورزان برشمرد و در ادامه بيان داشت: يكي از اهداف مهم براي استفاده بهينه از منابع آب و خاك،  طرح توسعه كشت هاي گلخانه اي  مي باشد كه هم اكنون پنج مجتمع بزرگ گلخانه اي در استان هرمزگان در دست اجراست كه در دو شهرستان رودان و حاجي آباد به بهره برداري رسيده و در آن شروع به توليد و فعاليت شده است. اين طرح با استقبال فارغ التحصيلان بخش كشاورزي جوياي كار مواجه شده  است و اهدافي همچون توسعه پايدار ، اشتغالزايي و افزايش كمي و كيفي محصولات كشاورزي را محقق خواهد كرد.
 وي از ديگر اقدامات مهم و اساسي براي توسعه بخش كشاورزي استان هرمزگان را اجراي طرحهاي بزرگ آب و خاك عنوان كرد و اظهار داشت :  طي 10 سال اخير 11 سد بزرگ خاكي در استان با اعتبار بيش از 227 ميليارد ريال به بهره برداري رسيده است كه نقش بسزايي را در تامين آب كشاورزي و نيز تغذيه سفره هاي زير زميني خواهند داشت. رييس سازمان جهاد كشاورزي هرمزگان همچنين از پيشرفت فيزيكي 70درصدي دو سد خاكي در دست احداث فرغوييه و حاجي آباد خبر داد و اظهار داشت: سدهاي خاكي حاجي آباد با حجم مخزن 3/18 ميليون متر مكعب و فرغوييه نيز با حجم مخزن 10 ميليون متر مكعب تا سال آينده به بهره برداري خواهند رسيد.