خبرها


بهره برداری از کشتارگاه دام بندرعباس

 

به مناسبت ایام دهه فجر کشتارگاه صنعتی بهداشتی هرمزدام بندرعباس به بهره برداری رسید

معاون  امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی گفت : کشتارگاه دام شهر بندرعباس در زمینی به مساحت 2هکتار وبا اعتباری بالغ بر 6میلیارد تومان به بهره برداری رسید .

به گزارش واحد اطلاعات واخبار روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، دکتر رکنی افزود: ظرفیت کشتار گاه 500راس دام سبک و 150راس سنگین  بطور روزانه می باشد .

وی تصریح کرد : این کشتار گاه مجهز به 3خط تمام اتوماتیک کشتار ، 1واحد سردخانه و فضای پیش سرد ( محل نگهداری گوشت به مدت 24ساعت در حال انجماد) می باشد.

رکنی اضافه کرد : با بهره برداری ازاین طرح برای 50نفر بطور مستقیم شغل ایجاد شده است.

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینکه وزرات جهاد کشاورزی تامین امنیت غذایی را در دستور کار قرارداده است اظهارداشت:مجموعه طرح های وزارت جهاد کشاورزی که در دهه مبارک فجر به بهره برداری می رساند 2هزارو 800طرح با اعتباری بالغ بر 1هزارو 200میلیاردتومان می باشد.

این مقام مسئول عنوان کرد:در بخش دام 440طرح با اعتباری هزینه شده 340میلیاردتومان افتتاح خواهد شد

معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی اذعان کرد: در ابتدای انقلاب اسلامی تولیدات بخش کشاورزی24میلیون تن بوده است واکنون این تولیدات به 112میلیون تن رسیده است.

رکنی ادامه داد: در اوایل انقلاب تولید گوشت قرمز 420تن با میانگین مصرف سرانه 11کیلوگرم اما اکنون این میزان به 800تن با میانگین سرانه 5/11کیلو گرم رسیده است.

وی با اشاره به اینکه 10درصد گوشت مورد نیازکشوراز خارج وارد می شود اظهار داشت: سال گذشته  قریب به 1میلیون و100هزار راس دام زنده به کشورهای عربی صادر کردیم و همچنین 650تن صادرات مواد لبنی به کشورهای مختلف داشته ایم

رکنی افزود: ایران با تولید 930هزارتن تخم مرغ ،جزء هفتمین کشور تولید کننده تخم مرغ در جهاد می باشد و سال گذشته 150هزارتن تخم مرغ به کشورهای مختلف صادرشد.

در ادامه این مراسم استاندار هرمزگان ضمن تشریح توانمندیهای بخش کشاورزی استان گفت : باید با برنامه ریزی مناسب هرمزگان به عنوان مرکز صادرات بخش کشاورزی در کشور معرفی کنیم.

جاسم جادری افزود:یکی از مهمترین طرح هایی که باید در استان راه اندازی شود پایانه صادرات محصولات کشاورزی می باشد.

دراین مراسم رئیس سازمان جهاد کشاورزی گفت : با توجه به رایزنی های که در کشورهای خلیج فارس انجام شده است زمینه صادرات محصولات کشاورزی هرمزگان  فراهم شده است.

حیدری پوری افزود: تولیدات دام وطیور و زراعت هرمزگان با بهترین کیفیت تولید وبه بازارهای هدف عرضه می شود.

وی در انتها گفت : هدف از راه اندازی کشتارگاه صنعتی وبهداشتی بندرعباس تامین گوشت مورد نیاز استان  می باشد.