خبرها


وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: ظرفیت تولید سالانه ۱ میلیون تن ماهی در قفس در سواحل کشور

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ارزیابی های صورت گرفته نشانگر این است که سواحل کشور استعداد و ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن ماهی در قفس را دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، محمود حجتی پس از مراسم افتتاح و بهره برداری از دو پروژه پرورش ماهی دریایی درقفس در بندر خورشید واقع در غرب هرمزگان درگفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در دو سال گذشته تاکنون پنج هزارتن ظرفیت تولید ماهی در قفس در هرمزگان ایجاد شده است. وی افزود: امروز بطور هم زمان شاهد بهره برداری از طرح برداشت ماهی از قفس و آغاز اجرای ریختن بچه ماهی در قفس های دریایی در روستای گرزه از توابع بندر لنگه هستیم.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به استقبال سرمایه گذاران از ایجاد طرح های پرورش ماهی دریایی در قفس پیش بینی کرد که این میزان تولید تا پایان سال آینده به 20 هزار تن در سال و در سال 96 به 200هزار تن افزایش یابد.
به گفته وی، برای اجرای دو طرح پرورش ماهی دریایی در قفس در روستای گرزه در مجموع به ظرفیت 10هزار تن در سال افزون بر یکهزار میلیارد ریال تسهیلات به سرمایه گذاران بخش خصوصی پرداخت شده است.
وزیر جهاد کشاورزی از پرورش ماهی دریایی در قفس به عنوان ظرفیت بالقوه ای نام برد که متاسفانه مغفول مانده بود و وزارت جهادکشاورزی نیز دیر به آن ورود پیدا کرد.
حجتی در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از حمایت کارشناسان کشور نروژ با سرمایه گذاران بخش خصوصی ایران در زمینه مکان یابی و کمک به ایجاد مزارع پرورش ماهی دریایی در قفس خواستار ادامه این همکاری ها شد.
وی اجرای این طرح ها را در راستای اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: در زمینه کمک های مشاوره ای و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان بخش خصوصی و تعاونی محدودیتی وجود ندارد.
حمایت های دولت تدبیر و امید از شیلات هرمزگان موجب ارتقای اصولی جایگاه آن شده به طوری که با بهره برداری از طرح های در دست اقدام در آینده شاهد توسعه متوازن فعالیت های شیلاتی با محوریت پرورش ماهی دریایی در قفس و میگو خواهیم بود.
در مراسم بهره برداری از مراحل اول مزارع پرورش ماهی دریایی در قفس در روستای گرزه واقع در 80کیلومتری غرب بندرلنگه و 280کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحلت نظام ، استاندار هرمزگان و شماری از مسئولان محلی این استان حضور داشتند.