خبرها


سازمان نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی باید مطالبه گر باشد

سازمان نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی کشور می تواند در افزایش بهره وری و توان علمی بخش کشاورزی نقش مهمی داشته باشد.

استاندار هرمزگان گفت : سازمان نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی کشور باید مطالبه گر باشد بطوری که از دولت بخواهد برخی از کارها به این سازمان واگذار شود.

به گزارش واحد اطلاعات واخبار روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان ، جاسم جادری در همایش روسای سازمان نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی کشور در بندرعباس افزود:نباید با این دید به هرمزگان نگاه کرد که این استان تجاری وصنعتی است چرا که هرمزگان در بخش کشاورزی ظرفیت های عظیمی دارد.

وی از بخش شیلات ، دام وطیور وتولید محصولات خارج از فصل به عنوان ظرفیت های مهم بخش کشاورزی استان برشمرد واظهارداشت: به دلیل خشکسالی های اخیر و کمبودمنابع آبی در بخش کشاورزی این حوزه زیان های فراوانی دیده است.

استاندار هرمزگان با اشاره به ایجاد فروچاله ها در شهرستان میناب و تبعات اجتماعی آن تصریح کرد: متوسط بارندگی در کل دنیا 850میلیمتر بوده که سهم کشور ایران از این رقم بین 250تا240میلیمتر بوده است ومیزان بارش در هرمزگان بین 170تا180میلیمتر می باشد.

جادری خاطر نشان کرد:تعداد چاههای کشاورزی کشوردر سال  1385قریب به 240هزار حلقه بوده است که این رقم در سال 92به 540هزار رسیده است .

این مقام مسئول اذعان کرد:در هرمزگان تا قبل از سال 1385حدود 15هزارو100حلقه چاه کشاورزی وجود داشته است که این رقم در سال 1392به 22هزار حلقه چاه افزایش یافته است که 5هزارو700حلقه آن غیر مجاز می باشد.

جادری با اشاره به کمبود منابع آبی در استان،  کشور عمان  را به عنوان سرپل صادرات محصولات کشاورزی استان به یمن و افریقا دانست واظهارداشت : اخیرا با برگزاری نمایشگاه و رایزنی با مسوولان کشور عمان، بستر مناسبی برای صادرات محصولات کشاورزی استان فراهم شده است.

در ادامه این همایش رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی کشور گفت:افزایش بهره وری و ارتقاء توان علمی بخش کشاورزی از مهمترین برنامه های این سازمان در کشور می باشد.

مهندس کبیری افزود: تمرکز سازمان نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی کشور در هرمزگان بیشتر برروی فعالیتهای شیلاتی می باشد.

درپایان این همایش رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان ضمن تشریح ظرفیت های بخش کشاورزی استان گفت :هرمزگان در تولید محصولات خارج از فصل از جمله پیاز رتبه اول وگوجه فرنگی رتبه سوم در کشور را دارد.

مهندس ناصرحیدری پوری افزود : در تولید محصولات باغی از جمله انبه ، خرمای پیارم ولیموترش در کشور رتبه اول را داریم .

وی عنوان کرد : کشت گندم بر روی نوار تیپ با عملکرد 6تن و600کیلو گرم ، تولید ذرت بذری و نشایی از مهمترین اقدامات سازمان جهاد کشاورزی در سال زراعی جاری می باشد.