خبرها


قیمت پیاز با برداشت محصول جیرفت کاهش می یابد

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی از روند کاهشی قیمت پیاز در روزهای آتی خبرداد و گفت: افت ناگهانی دمای هوای جیرفت در آذر و دی ماه امسال موجب توقف رشد گیاه پیاز و در نهایت ورود دیرهنگام این محصول به بازار شد و قیمت آن در روزهای گذشته بالا رفت.
به گزارش  واحد اطلاعات واخبار روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی ، عباس کشاورز گفت: امسال محصول پیاز براساس برنامه کشت و تولید شده است و کمبودی در این زمینه نداریم.
وی افزود: براساس برنامه کشت زمستانه 2400 هکتار از اراضی جیرفت زیرکشت پیاز رفت و پیش بینی می شد 120 هزارتن پیاز تولید شود.
به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی، افت بی سابقه دمای هوای جیرفت به دو تا چهار درجه سانتیگراد در ماه های آذر و دی امسال موجب شوک گیاه پیاز و درنهایت توقف رشد این محصول شد و برداشت این محصول با 20 روز تاخیر انجام گرفت.
کشاورز گفت: این درحالیست که پیاز زمستانه باید از 15 دی تا 27 بهمن ماه برداشت و به بازار عرضه می شد. دمای هوای مناسب برای رشد گیاه پیاز بین 10 تا 23 درجه بالای صفر است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی جیرفت را عمده ترین تولیدکننده پیاز زمستانه کشور اعلام کرد و افزود: در حال حاضر پیاز زمستانه در اواخر ماه های شهریور و مهر هر سال در مناطق جیرفت، کهنوج و بندرعباس کشت و در ماه های دی و بهمن برداشت می شود.
کشاورز درباره افزایش قیمت پیاز گفت: در روزهای 24 و 25 بهمن ماه قیمت هر کیلوگرم پیاز در مزرعه 30 هزار ریال بود و در 30 بهمن ماه 20 هزار ریال شد، اما در یکم اسفندماه جاری هر کیلوی این محصول بین 13هزار تا 14 هزار ریال در مزرعه به فروش رسید.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که پنج روز از برداشت پیاز جیرفت می گذرد ، گفت: در این مدت 22 درصد پیاز تولیدی شهرستان جیرفت برداشت و در حال عرضه به بازار است و پیش بینی می شود نرخ این محصول در هفته آینده کاهش یابد.
وی با بیان این که پیاز بهاره از اواسط اسفندماه جاری از استان های خوزستان و جنوب فارس برداشت و راهی بازار می شود، افزود: امسال برای کشت بهاره پیاز دو هزار هکتار زمین اضافه زیر کشت این محصول رفته است ، بنابراین کمبودی در تولید این محصول نخواهیم داشت و در ایام نوروز نیز قیمت آن متعادل می شود.
کشاورز میزان صادرات پیاز را در 10 ماهه امسال 218 هزار تن اعلام کرد درحالی که کل صادرات این محصول در سال گذشته 210 هزار تن بوده است.
بر اساس این گزارش، در حال حاضر سالانه دو میلیون و 200 هزارتن پیاز در سطح حدود 50 هزار هکتار کشت و تولید می شود که بخش عمده آن به مصرف داخلی و بخشی به کشورهای هدف صادر می شود.