3هزار هکتار از زمین های کشاورزی هرمزگان به زیر کشت کلزا می رود

سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان در راستای اقتصادی کردن بخش کشاورزی امسال حدود3هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان را به زیرکشت محصول کلزا می برد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: در ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی سهم استان برای کشت محصول کلزا 2هزار هکتار است اما به دلیل عملکرد مناسب این محصول در سال قبل وهمچنین نتیجه مثبت  دوره های آموزش ترویجی بهره برداران، امسال پیش بینی میشود سطح زیرکشت کلزا به حدود 3هزار هکتار با عملکردی معادل چهار هزارو 800تن برسد.

به گزارش واحد اطلاعات واخبار روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، سید رضا امیری زاده  افزود :  سال گذشته سطح زیر کشت کلزا یکهزارو61  هکتاربوده که از این سطح 1هزارو 200تن دانه کلزا برداشت و تحویل مراکز خرید گردید.

 

این مقام مسئول خاطر نشان کرد :  به دلیل افزایش 150درصدی سطح زیرکشت وبرگزاری کلاس و کارگاههای آموزشی برای کلزا کاران استان پیش بینی می شود تولید امسال نسبت به سال قبل 4برابر افزایش داشته باشد.

امیری زاده بابیان اینکه هرمزگان بعد از استان های خوزستان، قم و مازندران جزء 4استان برتر تولید کلزا در کشور است اظهار داشت : شهرستان های رودان ، میناب ، حاجی آباد ،بندرعباس ، پارسیان وبستک از مناطق مهم تولید کلزا در استان هستند.

وی عنوان کرد : تراپل ،آگا مکس و هایولااز مهمترین ارقامی هستند که در هرمزگان کشت می شوند. کلیه بذوری که در اختیار کلزا کاران قرار میگیرد مشمول یارانه میباشند.

این مقام مسئول  با اشاره به اینکه 10درصد زمین های کشاورزی استان که به کشت کلزا اختصاص یافته تاکنون کشت شده است اظهار داشت: در راستای ارتقاء ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی تاکنون 30 دستگاه ریزدانه کار توسط کشاورزان استان خریداری شده که برای خرید هر دستگاه مبلغ پنجاه میلیون ریال یارانه تخصیص و به کشاورزان پرداخت شده است.

امیری زاده گفت : امسال هر کیلوگرم کلزا با قیمت تضمینی 3هزار و 30تومان از بهره برداران خریداری می شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان افزود: کلزا بهترین گیاه در تناوب با گندم است بطوری که عملکرد گندم را بین 25تا 30در صد افزایش می دهد .

وی خاطر نشان کرد : کاهش واردات دانه های روغنی مورد نیاز کشور، کاهش خروج ارز، اقتصادی کردن بخش کشاورزی، ایجاد کشاورزی پایدار از مهمترین اهداف توسعه کشت کلزا در هرمزگان می باشد.

امیری زاده اذعان کرد : نظر به اهمیت آموزش در تولید محصول مرغوب و سالم از ابتدای سالجاری تا کنون 15کلاس و کارگاه آموزشی برای کلزا کاران استان برگزار گردیده.

وی همچنین در خصوص تقویم زراعی این محصول بیان داشت : در هرمزگان عملیات کشت کلزا از نیمه دوم مهر ماه آغاز وتا پایان آبان ماه می باشد و فصل برداشت از اواسط فرودین ماه شروع وتا پایان اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.