تیاب به یک بندر صادرات محصولات کشاورزی و باغی تبدیل می شود

در صورت تبدیل شدن بندر تیاب به بندر صادرات محصولات کشاورزی، تحول عظیمی در اقتصادی این بخش رخ خواهد داد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: هیچ گونه مشکلی از لحاظ قرنطینه ای در این بندر نداریم و امیدواریم تیاب با امتیاز هم جواری با شهرستان های حاصلخیزی مانند میناب و رودان به یک بندر صادرات محصولات کشاورزی و باغی در منطقه تبدیل گردد.

به گزارش  واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، سید حسن حسینی، در هشتمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی هرمزگان که در بندر تیاب برگزار شد، افزود: به غیر از شهرستان های هم جوار تیاب یعنی میناب و رودان بعضا در گذشته مشاهده می شد که شهرستان های حاجی آباد و بندرعباس نیز خرما و سایر محصولات باغی و کشاورزی خود را از این بندر به سایر نقاط دنیا صادر می کردند.

 این مقام مسئول  تصریح کرد: نقش بنادر کوچکی مانند تیاب درگذشته به حدّی بوده است که کشاورزان و باغداران مینابی می توانستند محصول خود را به راحتی از این بندر صادر کنند.

حسینی عنوان کرد: در دهه 70 که از این بندر بازدید می کردیم شاهد حضور تعداد قابل توجهی از کامیون های حاوی محصولات باغی و زراعی بودیم که حاصل دسترنج هرمزگانی ها را از این بندر به دنیا صادر می کردند.

وی با بیان اینکه درگذشته صادرات خرمای استان از بندر تیاب انجام می شد، اظهار کرد: اکنون صادرات محصولات کشاورزی و باغی از این بندر به صفر رسیده است و همین امر نیز مشکلاتی را برای صادرات محصولات باغی و زراعی در شرق هرمزگان به وجود آورده است.

حسینی در خصوص تمهیدات لازم جهت صادرات و رونق گرفتن صادرات محصولات کشاورزی و باغی در بندر تیاب، بیان داشت : در مرحله اول کد قرنطینه نباتی از سوی سازمان حفظ نباتات کشور به این بندر تخصیص داده شده است و یک کارشناس مجرّب در همین زمینه نیز در  بندر تیاب مستقر گردیده است.

حسینی به سطح زیر کشت محصولات باغی و کشاورزی میناب اشاره کرد و اظهار داشت : شهرستان میناب 600 هزار تن محصول کشاورزی دارد و میتوان برای رونق بخشیدن به تیاب بخش عمده ای از این مقدار را از این بندر صادر کرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان به محدودیت های واردات بذور نباتی نیز اشاره کرد و افزود: در خصوص واردات بذور نباتی نیز تا تجهیزات آزمایشگاهی در استان مستقر نگردد واردات بذر از بنادر این استان با محدودیت روبرو خواهد بود.

گفتنی است؛ استاندار هرمزگان و حجت الاسلام سید مصطفی ذوالقدر نماینده مردم شرق استان در مجلس شورای اسلامی و  هیئت همراه از مزارع پرورش میگوی تیاب نیز بازدید به عمل آوردند و از نزدیک مشکلات و ظرفیت های این حوزه را مورد بررسی قرار دادند.