آغاز کوچ عشایر در هرمزگان

سالیانه 2 هزار خانوار عشایر کوچنده از استان کرمان و فارس  به هرمزگان کوچ می کنند.

مدیر امور عشایر سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان از آغاز کوچ عشایر به استان خبر داد و گفت : هر ساله 2 هزار خانوار عشایر کوچنده استان کرمان از مناطق بافت ، سیرجان و بردسیر به شهرستانهای رودان و حاجی آباد در استان هرمزگان کوچ می کنند. نزدیک به 1500 خانوار نیز درون کوچ هستند که جمعا 3 هزار و500 خانوار عشایر در هرمزگان زندگی می کنند.

به گزارش واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان ، منوچهر سالاری افزود: عشایر کوچنده دارای  500 هزار واحد  دامی می باشند.

وی با تشریح نقش عشایر در فعالیت های تولیدی اظهار داشت : سالیانه قریب به 8 هزار و 640 تن شیر و 2 هزار و  930 تن گوشت قرمز توسط عشایر تولید می شود.

سالاری اضافه کرد : یکی از مهمترین فعالیت های خانوار عشایر تولید صنایع دستی است که سالیانه 212 متر انواع صنایع دستی داری از جمله قالی، قالیچه، تابلو فرش، جاجیم، پلاس، حصیر و 110 متر صنایع دستی غیر داری مانند جوراب، خورجین، کلاه و دستکش تولید می کنند.

وی خاطر نشان کرد : تکمیل شهرک عشایری، برقدار کردن چاههای عشایری  و ارائه تسهیلات از مهمترین برنامه های سازمان جهاد کشاورزی استان در سالجاری می باشد.

سالاری گفت : برای تکمیل شهرک عشایری و برقدار کردن چاهها نیاز به بیش از 5 میلیارد تومان اعتبار است که در صورت تامین اعتبار طرح های فوق اجرایی می شوند.

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به نقش عشایر در فعالیت های کشاورزی اظهار داشت : عشایر استان سالیانه بیش از 25 هزار تن محصولات باغی از جمله خرما ، پرتقال و نارنگی و16 هزار تن محصولات زراعی مثل گندم و جو تولید می کنند.

سالاری با بیان اینکه مراتع شهرستان رودان و حاجی آباد 800 هکتار است ، افزود : زندگی عشایری خود نمونه ای از سیاست اقتصاد مقاومتی می باشد و بدون شک عشایر می توانند در رسیدن به اهداف سیاست اقتصاد مقاومتی نقش مهمی ایفاء نمایند.