باید از ظرفیت های بخش کشاورزی هرمزگان برای توسعه بیش از پیش استفاده کرد

 هرمزگان با داشتن ظرفیت هایی همچون دریا ، صنعت ، گردشگری ، تجارت و کشاورزی می تواند نقش مهمی در توسعه کشور داشته باشد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی گفت : با هدف تکمیل زنجیره ارزش تولید در بخش کشاورزی و ارتقاء امنیت غذایی کشور باید  برنامه ریزی های  مناسبی در هرمزگان تدوین و اجرا شود.

به گزارش واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان ، جوادی در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان جهاد کشاورزی در بندرعباس افزود : در دوره ریاست مهندس حیدری پوری در بخش کشاورزی گام های مهمی در زیرساخت ها از جمله توسعه آبیاری نوین ، ترویج کشت گیاهان اقتصادی ، تدوین سند راهبردی بخش کشاورزی و آبزی پروری برداشته شد که ادامه این مسیر نیازمند برداشتن گام های محکم تر می باشد.

وی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی در تربیت مدیران، طرح آموزش آنها را در دستور کار قرار دارد اظهار داشت: امیدواریم مهندس علی باقرزاده با اجرای برنامه های مناسب باعث محقق شدن اهداف سیاست های وزارت جهاد کشاورزی در استان شوند.

در ادامه نماینده رئیس مجمع نمایندگان استان گفت : باید با اجرای سیاست های مناسب وضعیت اقتصادی و معیشتی کشاورزان را بهبود بخشید تا هیچ وقت بهره برداران به دلیل مشکلات مالی زمین گیر نشوند.

هاشمی تختی افزود : مدیریت منابع آب ، خاک ، نظارت بر فعالیت های کشاورزی از زمان کاشت تا برداشت ، رفع مشکل فروش محصولات تولید شده از مهمترین چالش های کشاورزی هرمزگان است.

وی با بیان اینکه چرا با تمام زحماتی که کشاورزان می کشند ولی درآمد آنها کفاف زندگی شان را نمی دهد اظهار داشت : باید با حمایت های دولت، بخش کشاورزی به رونق اقتصادی مناسبی دست یابد تا انگیزه در جوانان برای فعالیت در این بخش فراهم شود.

هاشمی خاطر نشان کرد : بخش کشاورزی  ظرفیت های بالایی برای ایجاد اشتغال و سرمایه دارد که این امر نیازمند برنامه ریزی مناسب وکار جهادی می باشد.

معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان از دیگر سخنرانان این مراسم بود و گفت : تکمیل زنجیره ارزش در بخش کشاورزی ، مدیریت منابع آب استان ، اصلاح با غ ها و مزارع و استفاده از ظرفیت های بلااستفاده این حوزه از مهمترین اولویت های کشاورزی استان است.

اکرمی بیان داشت : استان هرمزگان  با توجه به شرایط جغرافیایی و داشتن محصولات متنوع در طول سال می تواند نقش مهمی در صادرات محصولات کشاورزی و ایجاد اشتغال داشته باشد.

وی تاکید کرد : برای رسیدن به اهداف سیاست های بخش کشاورزی لازم است که بخش خصوصی و دولتی با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشند .

در ادامه این مراسم رئیس اسبق سازمان جهاد کشاورزی استان گفت : در طی 40 ماه فعالیت در این مجموعه یکی از افتخارات من این بود که باعشق و بدون خستگی کار کردم بطوری که در این مدت هیچگاه با مدیران وکارشناسان مراکز جهاد کشاورزی استان با دلخوری کار نکردم .

ناصر حیدری پوری افزود: علمی کردن بخش کشاورزی ، اقتصادی کردن این حوزه و تجهیز منابع انسانی و مالی از مهمترین برنامه های من در این مدت بود.

وی اذعان کرد : تدوین سند راهبردی بخش کشاورزی ، توسعه فضا های گلخانه ای ، توسعه آبیاری نوین  ، ارتقاء درآمد بهره برداران ، کسب رتبه اول در کمیسیون رفع تداخلات ارضی در کشور ، کسب رتبه دوم در حفظ تغییر کاربری اراضی در کشاورزی و توسعه آبزی پروری از مهمترین موفقیت های سازمان جهاد کشاورزی در طی 40 ماهه اخیر بوده است.

حیدری پور خاطر نشان کرد : در حوزه آبزی پروری مجوز تولید بالغ بر 85 هزارتن ماهی و نیز مجوز تولید 30 میلیون قطعه بچه ماهی در استان صادر شده است.

وی افزود :  ارتقاء ضریب مکانیزاسون ، خود کفایی در تولید بذر گندم به میزان 2 هزار و 800 تن و توسعه آبیاری نوین در سطح 20 هزار هکتار، بطوری که جزء سه استان برتر کشور شدیم، از دیگر اقدامات انجام شده می باشد.

در ادامه  رئیس جدید سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت : کنترل روان آبهای استان ، بهره گیری از نخبه های علمی در مباحث کشاورزی ، ارتقاء درآمد کشاورزان با شیوه های نوین از مهمترین برنامه های سازمان جهاد کشاورزی در آینده خواهد بود.

علی باقر زاده افزود : در راستای اجرایی کردن سیاست های وزارت جهاد کشاورزی نیازمند حمایت های دولت  و مسولین استانی و نمایند گان مردم استان در مجلس شورای اسلامی می باشیم .