خبرها


بخش کشاورزی استان ظرفیت بالایی برای تولید محصولات مورد نیاز کشور دارد

هرمزگان با داشتن نعمت هایی همچون دریا، اراضی حاصلخیز و آب و هوای مناسب در فصل زمستان، ظرفیت های خوبی برای تولید محصولات کشاورزی مورد نیاز کشور دارد.

نماینده ولی فقیه گفت : مسئولین سازمان جهاد کشاورزی با تشویق مردم و جوانان به فعالیت های کشاورزی در بخش های مختلف از جمله شیلات، باغی، زراعی و دامی؛  باید زمینه تولید بیشتر را در این حوزه فراهم  کنند.

به گزارش واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی،  آیت الله غلامعلی نعیم آبادی در مراسم دیدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی از ایشان افزود : یکی از موضوعاتی که رئیس جدید سازمان جهاد کشاورزی باید بیش از پیش مورد توجه قرار دهد نظارت مستمر بر انجام کارها می باشد.

وی با اشاره به تخریب بیمارستانی در استان کرمانشاه به دلیل رخ دادن زلزله تصریح کرد : یکی از مهمترین مشکلات کشور عدم نظارت دقیق بر اجرای طرح ها می باشد.

آیت الله نعیم آبادی گفت :  توصیه می کنم سازمان جهاد کشاورزی کشت  محصولاتی همچون  انگور، انجیر و تولید عسل، صنایع دستی، آبزی پروری و دام و طیور را ترویج کنند.

وی تولیدات خارج از فصل را یک فرصت برای رونق اقتصادی برشمرد و اظهار داشت : برای کار در بخش کشاورزی با هدف ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی هیچگونه مانعی وجود ندارد و باید با روحیه جهادی کار کرد.

در ادامه این دیدار مسئول حوزه نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی ضمن معرفی رئیس جدید این سازمان و تسلیم حکم وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر انتصاب علی باقر زاده به ریاست سازمان جهاد کشاورزی به نماینده ولی فقیه،  گفت: مهندس علی باقر زاده همایی از نیروهای مومن و متخصص سازمان جهاد کشاورزی می باشد .

حجت الاسلام والمسلمین محمد فخرایی افزود : مهندس باقرزاده سابقه درخشانی در حوزه آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی دارند و امیدواریم در راستای اجرای سیاست های وزارتخانه  در استان بیش از پیش موفق باشند.

در ادامه این دیدار رئیس جدید سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت : اصلاح باغ ها و نخلستان های استان  و اجرای سیستم آبیاری تحت فشار از مهمترین برنامه های سازمان جهاد کشاورزی در سالجاری می باشد.

علی باقر زاده گفت : سطح نخلستان های استان 37 هزار هکتار با تولید سالیانه 150هزار تن خرما می باشد که از این سطح 22 هزار هکتار آن فرسوده است.

وی با بیان اینکه هرمزگان در کشور رتبه سوم تولید خرما را دارد، تصریح  کرد: امسال 100میلیارد تومان اعتبار برای اصلاح نخلستان ها و باغ ها اختصاص داده شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت : تاکنون 5 هزار هکتار از اصلاح باغ ها انجام شده و 5 هزار هکتار در حال اجرا داریم و حدود 6 هزار هکتار نیز در نوبت قرار دارند.

باقر زاده با بیان اینکه 90 درصد هزینه های اصلاح باغ ها و نخلستان ها را دولت پرداخت می کند اظهار داشت : در منطقه شمیل بندرعباس 250 هکتار از  نخلستان ها اصلاح و کشت نهال صورت گرفته است و همچنین 10 هزار هکتار از نخلستان ها و باغ های شهرستان میناب در اولویت اجرای طرح اصلاح قراردارند.

وی اضافه کرد: با اصلاح نخلستان های فرسوده ، تولید خرما در استان 2 برابر خواهد شد.

باقر زاده ارتقاء راندمان آب از 35 درصد به 85 درصد را از مهمترین مزایای اصلاح باغ ها و نخلستان های فرسوده برشمرد و اظهار داشت : سالیانه حدود 100میلیون متر مکعب آب در باغ های فرسوده مصرف می شود .

وی اضافه کرد : توسعه گلخانه ها، افزایش سطح آبیاری نوین، توسعه کشت گیاهان دارویی، توسعه آبزی پروری، گسترش صنعت شتر داری، اصلاح نژاد دام و پرورش دام و طیور، صنایع دستی و تولید عسل از دیگر برنامه های سازمان جهاد کشاورزی در راستای اهداف سیاست اقتصادی مقاومتی می باشند.