حفظ کاربری زمین های کشاورزی از مهمترین ماموریت های سازمان جهاد کشاورزی است

حفظ کاربری زمین های کشاورزی ضامن امنیت غذایی کشور است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت : با توجه به فرا رسیدن هفته بزرگداشت خاک، برنامه های ترویجی و فرهنگی با هدف ارتقاء افزایش آگاهی عمومی مردم در زمینه ضرورت حفظ خاک و تهدیدات تغییر کاربری زمین های کشاورزی در دستور کار قرار دارد.

به گزارش واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، عبدالصمد صمصامپور افزود : غذا  و امنیت غذایی یکی از دغدغه های اصلی دولتمردان در کشورهای مختلف بوده و با توجه به رشد جمعیت، این دغدغه جدی تر می شود.

وی تصریح کرد : برکسی پوشیده نیست که با خارج شدن اراضی مستعد و در حال تولید از چرخه، ایفای نقش در امنیت غذایی خطرناک تر و نگران کننده خواهد بود. یکی از مواردی که تولید در مزرعه را تحت الشعاع قرار می دهد تغییر کاربری اراضی کشاورزی است. آمار و ارقام بیانگر این است که سالانه حدود 10هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور به دلیل وقوع تغییر کاربری از چرخه تولید محصولات خارج می شوند.

این مقام مسئول عنوان کرد : سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان در راستای گسترش اراضی کشاورزی طرح توسعه زمین های کشاورزی را با هدف ایجاد اشتغال در حوزه آبزی پروری در دستور کار قرار دارد.

صمصامپور با بیان اینکه نقش مردم در حفظ کاربری اراضی کشاورزی حائز اهمیت است، اظهار داشت : برای دریافت گزارشات مردمی، انتقادات و پیشنهادات سامانه 131 در استان راه اندازی شد.

وی اضافه کرد : همچنین گشت های حفظ اراضی کشاورزی که مجهز به چی پی اس  و خودرو می باشند در شهرستان های بندرعباس، میناب، رودان، بندرخمیر، پارسیان و بستک راه اندازی شده و تا پایان سال یک واحد گشتی در شهرستان حاجی آباد نیز راه اندازی می شود.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان اجرای طرح تداخلات اراضی ملی، دولتی و مستثنیات مردمی را از اقدامات مهم امور اراضی برشمرد و اذعان کرد:  طرح کاداستر در استان در حال اجرا است و این طرح در  شهرستان های بندرعباس، بندر خمیر در مرحله سند دار شدن زمین های کشاورزی می باشد.

صمصام پور با اشاره به اینکه کاداستر یعنی تهیه نقشه اراضی کشاورزی با هدف سند دار کردن آنها، گفت : از دیگر برنامه های امسال اجرای طرح کاداستر در زمین های کشاورزی مکران در شهرستان های میناب ، جاسک و سیریک می باشد.

وی افزود : تحول فرهنگی، عزم ملی و مدیریت جهادی؛ می تواند نقش مهمی در حفظ کاربری زمین های کشاورزی داشته باشد.