3هزار هکتار از زمین های کشاورزی دشت میناب به سیستم آبیاری نوین مجهز می شوند

مطالعه طرح آبیاری تحت فشار زمین های کشاورزی دشت میناب در سطح 11هزار هکتار در حال اجرا است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت : طرح  مجهز کردن زمین های کشاورزی دشت میناب به سیستم آبیاری نوین در مرحله اول، در سطح 3 هزار و 47 هکتار، با هدف مدیریت مصرف آب ، ارتقاء بهره وری آب ، جلوگیری از آیش اراضی، استفاده از ظرفیت آب ذخیره شده سد شمیل ونیان در تولیدات کشاورزی ، ایجاد اشتغال  و افزایش درآمد بهره برداران امسال اجرایی می شود.

به گزارش واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان ، علی باقرزاده افزود: برای اجرای این طرح اعتباری بالغ بر  45 میلیارد تومان نیاز است.

وی ادامه داد : حدود 543 نفر بهره بردار از مزایای اجرای این طرح  برخوردار می شوند.

باقرزاده در بخشی از سخنان خود با اشاره به پیشرفت فیزیکی 100درصدی طرح تجمیع نخلستان شمیل اظهار داشت : طرح تجمیع و مجهز کردن نخلستان شمیل از سال 94 در سطح 265 هکتار آغاز شد که مرحله اول این طرح با پیشرفت فیزیکی 100درصدی در ایام 22 بهمن امسال به بهره برداری می رسد.

این مقام مسئول گفت : برای اجرای طرح شمیل تاکنون 2 میلیارد و 800 میلون تومان هزینه شده است.

باقر زاده  تصریح کرد : مرحله دوم این طرح در سطح 150هکتار با پیشرف فیزیکی 50 درصدی در عملیات لوله گذاری، تسطیح اراضی و زهکشی در حال اجرا است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان اذعان کرد : اصلاح و نوسازی نخلستان فرسوده شمیل ، افزایش بهره وری آب و ایجاد اشتغال پایدار از مهمترین اهداف اجرای این طرح در منطقه شمیل هستند.

باقر زاده افزود : مدیریت منابع آب و خاک یکی از مهمترین برنامه های سازمان جهاد کشاورزی در راستای حفظ منابع آبی و خاکی بخش کشاورزی می باشد.