آغاز برداشت محصولات گلخانه ای در هرمزگان

هرمزگان رتبه دهم تولید محصولات گلخانه ای در کشور را دارد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت : عملیات برداشت  محصولات گلخانه ای از جمله  خیار، گوجه فرنگی و بادمجان در استان آغاز شد.

به گزارش واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، مسعود گرگیج افزود : سطح کشت گلخانه ای هرمزگان 205 هکتار است و پیش بینی می شود از این سطح، 49 هزار و 650 تن  محصول تولید شود.

وی تصریح کرد: به دلیل افزایش سطح گلخانه ها، قیمت مناسب فروش محصولات، ارائه تسهیلات کم بهره برای ایجاد گلخانه به کشاورزان و فراهم بودن بستر صادرات محصولات، تولید امسال نسبت به پارسال 40 درصد افزایش دارد.

گرگیج با اشاره به اینکه سطح گلخانه ها از سال 94 تاکنون دو برابر شده است، اظهار داشت : ارزش تولیدات گلخانه ای استان 28 میلیارد تومان و ارزش صادراتی آن حدود 74475000 دلار می باشد.

وی با بیان اینکه حدود 40 درصد محصولات گلخانه ای صادر می شود اظهار داشت : عمده محصولات گلخانه ای هرمزگان به کشورهای حاشیه خلیج فارس، روسیه و عراق صادر می شود.

این مقام مسئول در بخشی از سخنان خود با اشاره به طرح توسعه گلخانه های استان گفت : امسال یکی از مهمترین برنامه های سازمان جهاد کشاوررزی توسعه گلخانه ها در قالب مجتمع های گلخانه ای می باشد.

گرگیج افزود: در این طرح 2 هزار و 700 هکتار گلخانه در شهرستان های مختلف استان از جمله بندرعباس، میناب، رودان، قشم، بستک و پارسیان احداث خواهد شد.

وی یادآور شده : برای اجرای این طرح اعتباری بالغ بر 450 میلیارد تومان نیاز است .

گرگیج گفت : با توجه به اینکه اجرا و ساخت این گلخانه های در سالهای متمادی صورت می گیرد به همین دلیل سال های بهره برداری آن متفاوت خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: با بهره برداری از این مجتمع های گلخانه ای برای 32 هزار و 400 نفر شغل ایجاد می شود.