آبزی پروری از مهمترین ظرفیت های اقتصادی هرمزگان است

پرورش ماهی و میگو که از ظرفیت های مهم اقتصادی در بخش کشاورزی استان است می تواند  برای ایجاد اشتغال پایدار و رونق اقتصادی نقش مهمی ایفاء کند.

قائم مقام معاونت برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: هرمزگان علاوه بر نقش آفرینی در تولید  محصولات  زراعی، باغی ، دام و طیور؛ ظرفیت خوبی برای  پرورش ماهی در قفس و میگو دارد.

به گزارش واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، قاسمی زانیانی در نشست ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی استان افزود : رویکرد  وزارت جهاد کشاورزی برای ایجاد اشتغال، شناسایی ظرفیت های جدید در حوزه کشاورزی با هدف تولید بیشتر، افزایش ارزش افزود و ایجاد اشتغال پایدار است.

وی با بیان اینکه هرمزگان با همجواری کشورهای حاشیه خلیج فارس می تواند در صادرات محصولات کشاورزی نقش آفرینی کند اظهار داشت: دولت در سال 96-97 سه مسیر را برا ی ایجاد اشتغال مشخص کرده که شامل  اشتغال فراگیر، طرح رونق تولید، اشتغال در مناطق روستایی و عشایری می باشد.

قاسمی زانیانی ادامه داد: دولت در حوزه رونق تولید، اعتباری بالغ بر 30 هزار میلیارد تومان و در بخش اشتغال روستاییان و عشایر اعتباری قریب به یک و نیم میلیارد دلار اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه دولت باید سالیانه بیش از 950 هزار فرصت شغلی ایجاد نماید، اظهار داشت: اگر به موضوع اشتغال توجه نشود شاهد مشکلاتی در مسایل اقتصادی، اجتماعی و امنیتی خواهیم بود که در روزهای اخیر نیز در کشور شاهد موج سواری بدخواهان نظام بر مطالبات به حق مردم بودیم .

قاسمی زانیانی تاکید کرد : نظام جمهوری اسلامی ایران با رهبری امام خمینی (ره) و رهنمود های مقام معظم رهبری در طی 40 سال گذشته مقتدرانه در تمام عرصه های علمی، اقتصادی و اجتماعی حضور داشته و مردم  هم با بصیرت و حفظ وحدت، کار آمدی این نظام را به جهانیان ثابت کردند.

در ادامه این نشست رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان  ضمن تشریح ظرفیت های کشاورزی استان گفت: توسعه کسب و کارهای کشاورزی، ساماندهی و گسترش تشکل های کشاورزی و شناسایی و احصاء زمین های کشاورزی با هدف ایجاد اشتغال از برنامه های سازمان جهاد کشاورزی است.

علی باقر زاده افزود : در بخش کشاورزی استان بیش از 87 هزار و 424 نفر بهره بردار فعالیت می کنند .

وی خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط اقلیمی استان و همچنین مدیریت مصرف آب توسعه گلخانه ها، کشت محصولات اقتصادی با نیاز آبی کم، گسترش کشت گیاهان دارویی و تولید نشاء و نهال مورد نیاز کشاوزران از دیگر برنامه های سازمان جهادکشاورزی استان می باشد.

باقر زاده افزود: وابستگی فعالیت های کشاورزی به عوامل محیطی و ریسک پذیر ، جذابیت سرمایه گذاری در حوزه خدمات، وجود نظام خرده مالکی، وجود نظام اقتصادی غیر رسمی مثل قاچاق و فقدان موسسات مالی قوی برای حمایت از فعالیت های کشاورزی از مهمترین چالش های پیش روی این حوزه می باشند.

لازم به ذکر است در این نشست مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی دکتر خالدی و جمعی از مسولین بانک های عامل استان حضور داشتند.