دومین نشست هم اندیشی رفع مشکلات کشاورزان با اعضاء خانه کشاورز

سازمان آب منطقه ای استان باید با طراحی سیستمی  که بتواند میزان  برداشت آب کشاورزان را اندازه گیری کند؛  جریمه های  اضافه برداشت آب  را مشخص نماید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت : جریمه اضافه برداشت کشاورزان بر اساس نصب کنتورهای حجمی، روشی غیر کارشناسانه می باشد زیرا کنتور های حجمی قادر به اندازه گیری میزان آب برداشتی کشاورزان نیستند.

به گزارش واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، علی باقر زاده لحظاتی پیش در دومین  نشست هم اندیشی با مسئولین خانه کشاورز استان و بهره برداران در سازمان جهاد کشاورزی  افزود: جلوگیری از  برداشت آب از چاههای غیر مجاز  می تواند در مدیریت مصرف منابع آبی استان، موثر باشد.

وی ادامه داد : امسال برای احیاء قنوات، اعتباری بالغ بر 2 میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

باقر زاده گفت : یکی از برنامه های سازمان جهاد کشاورزی برای فروش و صادرات محصولات کشاورزی، ایجاد تشکل های کشاورزی و تقویت تعاونی ها است که این امر نیازمند یاری خانه کشاورز استان می باشد.

وی خاطر نشان کرد : در استان 140 تشکل با 124هزار نفر عضو وجود دارد که اگر سهم آورده آنها مدیریت شود، می  توان در توسعه کشاورزی گامهای موثری برداشت.

باقرزاده با تاکید بر اهمیت اقتصادی کردن بخش کشاورزی،  اظهار داشت :  پیگیری مشکلات کشاورزان از جمله بیمه محصولات، رفع مشکلات بدهی کشاورزان به سیستم بانکی و رفع تداخلات ارضی بهره برداران؛ از مهمترین برنامه های سازمان جهاد کشاورزی است .

در ادامه این نشست، رئیس خانه کشاورز استان گفت : یکی از ضرورت های بخش کشاورزی، ارتقاء ارتباط بهره برداران و مسولین خانه کشاورز با مسئولین سازمان جهاد کشاورزی برای بهبود کیفیت و کمیت محصولات تولیدی می باشد.

ابوطالب جوادی افزود : مدیریت منابع آب و خاک، جلوگیری از فروش نهال های غیر مجاز توسط افراد سودجوء در استان، رفع مشکلات تسهیلات بانکی، مهار رودخانه های استان با هدف تغذیه دشت ها، توسعه صنعت شتر داری و احیاء مجدد مراکز تحقیقاتی در شهرستان ها؛ از مهمترین خواسته های کشاورزان استان می باشد.

وی خاطرنشان کرد : از مسولین سازمان جهاد کشاورزی خواسته می شود مشکلات کشاورزان استان در قالب یک کارگروه مشخص  و سپس در اتاق فکر استان بر اساس اولویت و اهمیت موضوع، برای رفع مشکلات راهکار ارائه گردد.

جوادی با اشاره به اینکه آب و خاک از عوامل اصلی تولید در حوزه  کشاورزی است، اظهار داشت : باید مسئولین جهاد کشاورزی از  وزیر جهاد کشاورزی بخواهند که موضوع آب از وزارت نیرو به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شود تا این بخش بتواند بر اساس سیاست گذاری های مناسب، موضوع تامین امینت غذایی را بدون دغدغه مشکلات منابع آبی دنبال کند.