خبرها


هماهنگی بین بخش های مختلف کشاورزی باعث کاهش مشکلات خواهد شد

با توجه به اینکه در زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی ادارت تابع وشرکت های خدماتی فعالیت می کنند هماهنگی بین این حوزه ها می تواند در رسیدن به اهداف سازمان ورفع مشکلات کشاورزان موثر باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت : یکی از سیاست های مهم سازمان جهاد کشاورزی تامین امنیت غذایی با تولید محصول سالم است که این امر هماهنگی بیشتر حوزه های مختلف  بخش کشاورزی استان را می طلبد .

به گزارش واحد اطلاعات واخبار روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان ، علی باقر زاده در چهارمین نشست شورای هماهنگی بخش کشاورزی در بندرعباس افزود : با توجه به اینکه سازمان جهاد کشاورزی باید گزارشات  واطلاعات مورد نیاز ورازتخانه را تهیه وارسال نماید لازم است که ادارات تابع با برنامه ریزی لازم ، اطلاعات خواسته شده  را در کوتاه ترین زمان تهیه وبه این سازمان ارسال نمایند.

وی پاسخگویی و  نظارت را از مهمترین وظایف ادارات تابع برشمرد واظهار داشت : باید با نظارت بر کارها و پاسخگویی باعث ارتقاء شاخص ها در بخش کشاورزی شویم .

باقر زاده با تشریح ظرفیت های بخش کشاورزی و بخصوص خودکفایی در تولید محصول گندم اذعان کرد : از هم اکنون باید مشکلات خرید تضمینی محصول گندم و نگهداری آن را بررسی و مرتفع کرد.

این مقام مسول با اذعان به اینکه 99درصد تولیدات بخش کشاورزی توسط  بخش خصوصی تولید می شود اظهار داشت : نظارت بر تولید محصول سالم دراین حوزه حائز اهمیت است چرا که تولیدات این بخش مستقیما با سلامت جامعه ارتباط پیدا می کند.

با قر زاده گفت : پیگیری  ساخت کارخانه رب گوجه فرنگی و سردخانه های مجهز به امکانات مدرن از مهمترین برنامه های مجموعه جهاد کشاورزی استان است.

وی با تاکید بر اهمیت نقش روابط عمومی  واطلاع رسانی در مجموعه بزرگ  بخش کشاورزی تصریح کرد : حوزه روابط عمومی باید در سال آتی با برنامه ریزی مناسب وهماهنگی بیشتر ادارات تابعه  و رسانه های جمعی از جمله صدا وسیما ، خبر گزاری ها ومطبوعات استانی و کشوری بتواند رویداد های مهم کشاورزی استان را اطلاع رسانی کند.

در ادامه این نشست مدیر عامل شرکت غله وبازرگانی منطقه شش استان گفت : خرید تضمینی محصولات استراتژیک از جمله گندم ، کلزا  ، ذرت  از مهمترین وظایف این شرکت است.

دشوار گر افزود : پیش بینی می شود امسال بیش از 58هزارتن  گندم و بالغ بر 4هزارو 500تن کلزا از کشاورزان استان بصورت تضمینی  خریداری شود.

وی خاطرنشان کرد : برای نگهداری گندم تولیدی استان طرح ساخت سیلو گندم در شهربندرعباس ( مجتمع بندری شهید رجایی) با ظرفیت نگهداری 70هزارتن در زمینی به مساحت 3هکتار در حال پیگری است.

دشوارگر اضافه کرد : با بهره برداری ازسیلو شهرستان حاجی آباد  امیدواریم امسال بخشی از گندم استان دراین سیلو نگهداری شود.

وی با بیان اینکه در استان 15مرکز خرید تضمینی محصولات کشاورزی وجود دارد اظهار داشت: مصرف سالیانه گندم استان 170هزارتن است که با تولید  60هزار تنی داخلی  فقط 3/1 نیاز گندم استان تامین و مابقی از سایر  استان ها تهیه می شود.

دشوار گرد واردات محصولات مورد نیاز کشور از دیگر وظایف شرکت غله استان برشمرد واظهارداشت: در سال 95 حدود 279هزار شکر، روغن و برنج وارد کشور شد وامسال تاکنون 199هزارتن از این کالاها وارد کشور شده است.

درادامه این نشست مدیر شرکت پشتیبانی امور دام استان گفت : با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز 97 تاکنون 2هزارتن گوشت مرغ ذخیره سازی و 1500تن گوشت قرمز وارداتی  در حال ترخیص و 3هزار تن هم از بخش خصوصی خریداری و ذخیره سازی شده است.

تقی پور افزود : همچنین تاکنون 55تن تخم مرغ در استان با نرخ مصوب دولتی توزیع شده است.

در ادامه این نشست رئیس سازمان تعاون روستایی استان گفت : با برنامه ریزی های صورت گرفته درخصوص تامین میوه شب عید مردم تاکنون 400تن پرتقال و 200تن سیب تهیه و ذخیره سازی شده است.

اسد پور افزود : کار توزیع توسط عوامل توزیع کننده در استان انجام می شود وهیچگونه نگرانی بابت تامین میوه مردم وجود ندارد.