خبرها


نشست اعضای شورای مرکزی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در بندرعباس

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی هرمزگان، پیش از ظهر امروز چهارشنبه بیست و دوم اسفندماه نشست اعضای شورای مرکزی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با حضور رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، نماینده ولی فقیه در سازمان جهادکشاورزی و دیگر اعضای شورای مرکزی کشاورزی در سالن جلسات مدیریت جهادکشاورزی بندرعباس برگزار شد.

 

حمیدرضا نصیری رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان در این نشست، گفت: سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی هرمزگان بالغ بر 156 هزار هکتار است.

وی، سطح گلخانه های استان را 286 هکتار عنوان کرد و گفت: در تولید برخی محصولات زراعی و باغی نظیر انبه و خرمای پیارم در کشور جزو برترین ها هستیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان، مقام استان در زمینه پرورش میگو را با تولید 22 هزار تن در سال 97، اول نام برد و اظهار کرد: در حوزه صید میگوی دریایی نیز مقام اول کشوری را دارا هستیم.

نصیری، بیان کرد: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان با 11 عضو شورا و 3 هزار 500 عضو مشغول به فعالیت است.

وی، گفت: ناظرین مقیم سازمان نظام مهندسی کشاورزی بر شناورهای صیادی فانوس ماهیان با انعقاد تفاهم نامه ای مشترک با اداره کل شیلات هرمزگان نظارت جدی دارند.

 

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور نیز در این نشست، گفت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی یک نهاد کاملا تخصصی و غیردولتی است که از دانش آموختگان همین حوزه تشکیل شده است.

شاهرخ رمضان نژاد، افزود: برگزاری شورای مرکزی به عنوان عالی ترین عملیات اجرایی این امکان و فرصت را فراهم نموده تا بتوان سیاست های کلی مجموعه را به مرحله اجرا در آورد.

وی، تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی از 250 هزار عضو تحصیل کرده در رده های مختلف در سطح کشور تشکیل شده است.

رمضان نژاد، تاکید کرد: این سازمان بر اساس قوانین تاسیس با سازماندهی و هویت دادن، جمعیت عظیمی از دانش آموختگان را گرد هم آورده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، گفت: مجموعه ای از برنامه ها و سیاست ها در سازمان مرکزی برای علمی کردن فرایند کشاورزی کشور در دستور کار قرار گرفته است.

وی، بیان کرد: آموزش های خود را به سمت مهارت محوری با هدف تقویت مهارت آموزی در حال سوق دادن هستیم.

این مقام مسئول، اظهار کرد: اگر بر توسعه و رونق کشاورزی مُصر باشیم میتوان این نوید را داد که فارغ التحصیلان جویای کار بتوانند در پرتو تحقق این اهداف، مشغول به فعالیت شوند.

رمضان نژاد، خاطرنشان کرد: استان هرمزگان سرشار از ظرفیت ها در حوزه کشاورزی و دریا محوری است که میتوان با نگاه مهندسی و تکنولوژی جدید، این فرصت ها را به اشتغال تبدیل کرد.

 

نماینده ولی فقیه در سازمان جهادکشاورزی هرمزگان در این نشست ضمن تبریک ماه مبارک رجب و خیرمقدم به حاضرین، گفت: صدور مجوزها یکی از مسائلی است که نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی پیگیر آن است.

حجت الاسلام محمود فخرائی در این باره، گفت: بدین منظور این وظیفه بر این مجموعه نهاده شده که کار متقاضی تسهیل گردد.

وی، افزود: یکی دیگر از وظایف سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی نظارت بر توزیع سوخت در این حوزه است که این نظارت میتواند نسبت به این امور کارساز شود.

 

نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست، گفت: وظیفه ذاتی نمایندگان دفاع از حقوق مردم است و نباید از آنها خواست در این زمینه سکوت کنند.

حجت الاسلام سید مصطفی ذوالقدر، اظهار کرد: طی روزهای اخیر جلسات متعددی را با وزرای کشاورزی و صمت به همراه معاونین آنها در زمینه صادرات محصولات کشاورزی داشته ایم.

نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: با توجه به مبلغ بالای خرید بذر و کودهای کشاورزی نمیتوان جلوی صادرات این محصولات را گرفت.

عضو فعال سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان، گفت: طی سال های اخیر رشد و توسعه در ابعاد مختلف بخش کشاورزی در هرمزگان صورت گرفته است.

محمد نصوری بر ضرورت تشکیل شورای مشورتی بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت: مهندسی کشاورزی با دنیای بیولوژیک ارتباط دارد.

وی، گفت: دیگر نظام های مهندسی به اندازه نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی نسبت به اهداف خود موفق نبوده اند.

نصوری، خاطرنشان کرد: نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان بدلیل تنوع و عمق وسیع فعالیت در این حوزه از یک سیستم و شورای مشورتی بهره مند شود.